Chrzest św. dziecka adoptowanego

2018-03-08

O chrzest św. dla dziecka mogą prosić rodzice naturalni lub osoby, które prawnie się nim opiekują, a zatem rodzice adopcyjni.

W przypadku, kiedy rodzice adopcyjni proszą o chrzest św. dla dziecka, proboszcz miejsca powinien najpierw upewnić się, że dziecko nie otrzymało już wcześniej tego sakramentu.
W takiej sytuacji należy zwrócić się do parafii, na terenie których dziecko wcześniej mieszkało, a także, w zależności od przypadku, do parafii, na terenie których znajduje się dom dziecka czy szpital, gdzie dziecko wcześniej przebywało. Jeżeli proboszcz uzyska pewność, iż dziecko nie przyjęło jeszcze chrztu św., wówczas można bez żadnych przeszkód udzielić tego sakramentu.
Jednak jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, wówczas proboszcz winien wystąpić do Kurii Metropolitalnej z prośbą o zgodę na udzielenie chrztu warunkowego.

Co zrobić w sytuacji, gdy dziecko zostało ochrzczone przed adopcją, a w Księdze Chrztów figurują dane naturalnych rodziców?
W takiej sytuacji należy udać się do parafii chrztu dziecka ze stosownymi dokumentami potwierdzającymi fakt adopcji i na tej podstawie proboszcz dokonuje zmiany zapisów w Księdze Chrztów. Odtąd na świadectwie chrztu św. ochrzczonego będą widniały dane rodziców adopcyjnych.

Czy można zmienić rodziców chrzestnych dziecka adoptowanego?
Jeżeli dziecko zostało ochrzczone na prośbę rodziców naturalnych, rodzice adopcyjni mogą wybrać nowych rodziców chrzestnych i prosić o dokonanie zmiany w Księdze Chrztów. W takiej sytuacji proboszcz parafii miejsca zamieszkania zwraca się z prośbą do Kurii Metropolitalnej o zgodę na dokonanie zmiany rodziców chrzestnych. Zmiany w Księdze Chrztów zleca bezpośrednio Kuria Metropolitalna parafii, w której chrzest św. został dziecku udzielony.

Dzisiaj: 04.05.2024