Chrzest św. udzielany w sytuacji zagrożenia życia

2018-03-07

 

Kto i w jaki sposób może ochrzcić dziecko w sytuacji zagrożenia utraty życia?
W normalnych warunkach szafarzem chrztu świętego jest biskup, kapłan lub diakon. Jednak w sytuacji zagrożenia utraty życia (kiedy w pobliżu nie ma szafarza zwyczajnego) chrztu może udzielić każda osoba świecka mająca właściwą intencję. Należy wówczas polać głowę dziecka (lub osoby dorosłej) wodą i wypowiedzieć formułę chrzcielną: "/Imię/, ja ciebie chrzczę w imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego".

Czy po chrzcie udzielonym przez osobę świecką, należy jeszcze raz ochrzcić dziecko w kościele?
Chrzest święty jest jednym z trzech sakramentów (obok bierzmowania i kapłaństwa), który człowiek przyjmuje tylko raz w życiu. Sakrament chrztu udzielony w taki sposób jest tak samo ważny, jak chrzest przyjęty w kościele. Jeżeli zagrożenie życia ustaje, następuje jedynie dopełnienie sakramentu przez osobę duchowną. 

Gdzie należy zgłosić fakt udzielenia chrztu św.?
O fakcie chrztu św. należy powiadomić parafię, na terenie której sakrament został udzielony. Wówczas proboszcz miejsca wpisuje dziecko do Księgi Chrztów.

Na czym polega dopełnienie chrztu św.?
Dopełnienie chrztu św. to uzupełnienie samego obrzędu sakramentu poprzez namaszczenie Krzyżmem świętym, nałożenie białej szaty, wręczenie zapalonej świecy i udzielenie błogosławieństwa. Obrzęd jest zatem trochę inny niż w przypadku obrzędu udzielenia chrztu św., gdyż kapłan nie polewa głowy dziecka wodą i nie wypowiada formuły chrzcielnej. Dopełnienie chrztu dokonywane jest najczęściej w kościele parafialnym i jest odnotowane w Księdze Chrztów.

W której parafii należy w przyszłości prosić o wystawienia świadectwa chrztu św.?
Świadectwo chrztu św. wystawia parafia, w której miał miejsce sakrament. Zatem w takim przypadku należy zwrócić się do parafii, na terenie której odbył się chrzest, a nie do parafii, w której dokonano dopełnienia obrzędu.

 

 

 

 

 

Inne

Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 28.05.2022