Światowy Dzień Ubogich

W niedzielę, 18 listopada, będziemy obchodzić Światowy Dzień Ubogich, który wprowadził Papież Franciszek. Z tej okazji Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc przesłał do wiernych naszej diecezji komunikat, w którym zachęca, by dostrzegać potrzeby bliźnich i im pomagać. Zachęcamy do przeczytania całego komunikatu.

2018-11-14

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO
W SPRAWIE DNIA UBOGICH

Siostry i Bracia! Drodzy Diecezjanie!

Wśród wielu ważnych wydarzeń w życiu Kościoła trzeba pamiętać o wprowadzonym przez papieża Franciszka Światowym Dniu Ubogich, który w tym roku obchodzimy w niedzielę, 18 listopada.
Z tej okazji Ojciec Święty przekazał nam orędzie, które rozpoczyna się od słów psalmu: Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał (Ps 34,7). Czytamy w nim: „Odpowiedzią Boga wobec ubogiego jest zawsze interwencja zbawcza, by opatrzyć rany duszy i ciała, aby przywrócić sprawiedliwość i godne życie. Odpowiedź Boga jest również wezwaniem, aby każdy, kto wierzy w Niego, czynił to samo według swoich ludzkich możliwości. Światowy Dzień Ubogich zamierza być maleńką odpowiedzią całego Kościoła, rozsianego po całym świecie, skierowaną do wszystkich ubogich, aby nie myśleli, że ich krzyk upadł w próżnię”. Orędzie kończy się słowami: „Zapraszam braci Biskupów, Kapłanów, a w szczególności Diakonów, na których nałożono ręce dla służby ubogim (por. Dz 6,1-7), zapraszam Osoby konsekrowane oraz Świeckich, którzy w parafiach, stowarzyszeniach oraz ruchach dają konkretną odpowiedź Kościoła na wołanie ubogich, aby przeżyli ten Światowy Dzień Ubogich jako uprzywilejowany moment nowej ewangelizacji. Ubodzy nas ewangelizują, pomagając nam odkrywać każdego dnia piękno Ewangelii. Poczujmy się wszyscy w tym dniu dłużnikami ubogich, abyśmy poprzez wyciągnięte ręce do siebie nawzajem mogli zrealizować zbawcze spotkanie, które umacnia wiarę, urzeczywistnia miłość i umożliwia nadzieję w kroczeniu bezpiecznie na drodze do Pana, który przychodzi”.

Bracia i Siostry!

W inicjatywę papieża Franciszka wpisuje się ogólnopolska akcja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży pod hasłem: „Polak z sercem”; akcja zbierania żywności z długim terminem ważności i środków czystości na rzecz naszych Rodaków zamieszkujących dzisiejsze tereny Białorusi i Ukrainy. W naszej archidiecezji przeprowadzana będzie przez parafialne odziały Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej. Zakończenie zbiórki przewidziano w święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, to znaczy w uroczystość Chrystusa Króla, gdy przy katowickiej katedrze wszyscy uczestnicy Mszy św. pontyfikalnej o godzinie 12.00 będą mogli za pośrednictwem młodzieży przekazać także swoje dary.

Drodzy Diecezjanie!

Nowymi formami ubóstwa, jakie dziś dostrzegamy, są niewątpliwie samotność i ubóstwo energetyczne. Wielu ludziom, szczególnie starszym, otrzymującym najniższe emerytury, brakuje często funduszy na zakup właściwego opału. Skazani są na ogrzewanie mieszkań zatruwającymi środowisko naturalne śmieciami lub doświadczanie zimna. Te sytuacje niech będą dla nas wezwaniem do solidarności i konkretnej pomocy, np. przez podzielenie się opałem. Dzielmy się nade wszystko darem czasu i bliskości z samotnymi i ubogimi. Dostrzegajmy ich samych i ich potrzeby.

Bracia i Siostry!

Niech Światowy Dzień Ubogiego otworzy nasze oczy na wszelkie, także nowe formy ubóstwa i nich nas mobilizuje do międzyludzkiej i chrześcijańskiej solidarności. Wszystkim udzielającym konkretnej odpowiedzi na wołanie ubogich błogosławię!

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki
Katowice, 8 listopada 2018 r.

Dzisiaj: 19.04.2024