Chrzest osoby dorosłej

2018-03-08

Zwyczajowo chrzest święty jest udzielany małym dzieciom. W przypadku, gdy o chrzest prosi osoba dorosła, proboszcz jest zobowiązany zachować odpowiednią procedurę.

Aby osoba dorosła mogła przyjąć chrzest święty, powinna:
- wyrazić wolę przyjęcia chrztu świętego (na piśmie),
- być odpowiednio przygotowana, tzn. znać prawdy wiary i być gotową żyć zgodnie z religią katolicką.

Po zakończeniu okresu przygotowań pod kierunkiem duszpasterza parafii który trwa zazwyczaj kilka miesięcy), proboszcz występuje do Kurii Metropolitalnej z prośbą o zgodę na chrzest, przy czym musi mieć pewność, iż osoba ta nie przyjęła wcześniej tego sakramentu. Taką pewność uzyskuje np. poprzez pisemne oświadczenie rodziców lub kogoś z rodziny czy też poprzez sprawdzenie w Księgach Chrztów w parafiach, na terenie których osoba prosząca o chrzest mieszkała wcześniej.

Czy osoba dorosła przyjmująca chrzest powinna mieć rodziców chrzestnych?
Tak, nawet w przypadku chrztu osoby dorosłej powinni być rodzice chrzestni.

Czy osoba dorosła przyjmująca chrzest może jednocześnie przyjąć inne sakramenty?
W przypadku chrztu osoby dorosłej można jednocześnie udzielić jej pozostałych sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (Eucharystii i bierzmowania). W takiej sytuacji proboszcz może wystąpić do  Kurii Metropolitalnej z prośbą o zgodę na udzielenie sakramentu bierzmowania. Oczywiście osoba ta musi być odpowiednio przygotowana do przyjęcia tego sakramentu.

Dzisiaj: 25.04.2024