Postępowanie w przypadku braku możliwości udowodnienia chrztu świętego

2018-03-07

Przy różnych okazjach wierni są proszeni o dostarczenie świadectwa chrztu świętego, które wydawane jest na podstawie zapisów w Księdze Chrztów. Może zdarzyć się tak, że Księga Chrztów zaginęła lub sam fakt chrztu nie został w niej odnotowany, ale mamy pewność co do tego, iż sakrament został udzielony. W takiej sytuacji wierny powinien zgłosić się do proboszcza miejsca zamieszkania, który jest zobowiązany do przeprowadzenia stosownych działań.

Aby potwierdzić, że chrzest rzeczywiście miał miejsce, proboszcz przeprowadza rozmowę z rodzicami ochrzczonego lub ze świadkami, którzy uczestniczyli w obrzędzie chrztu św., czy też poszukuje jakichkolwiek dokumentów potwierdzających chrzest - pomocne mogą okazać się np. formularz zgłoszenia chrztu spisany w parafii, w której prawdopodobnie udzielony został sakrament, czy nawet pamiątka chrztu św. Następnie proboszcz przesyła zebrane dokumenty do Kurii Metropolitalnej z prośbą o uznanie faktu chrztu św. Jeżeli Kuria Metropolitalna uzna, iż chrzest rzeczywiście miał miejsce, wówczas nakazuje proboszczowi wpisać chrzest do księgi metryk zastępczych.

Odtąd świadectwo chrztu świętego będzie wydawane na podstawie zapisu w księdze metryk zastępczych.

W przypadku, gdy w wyniku prowadzonych czynności proboszcz ma wątpliwości co do tego, że wierny rzeczywiście przyjął sakrament chrztu świętego, wówczas należy postępować jak w przypadku chrztu warunkowego,

Dzisiaj: 28.03.2024