Chrzest dziecka, którego rodzice nie są związani sakramentalnym węzłem małżeńskim

2018-03-07

Chrzest święty jest fundamentem życia chrześcijańskiego i bramą, która otwiera dostęp do innych sakramentów. Nie można zatem uzależniać udzielania chrztu św. od tego, czy rodzice dziecka zawarli sakramentalny związek małżeński czy też żyją bez ślubu bądź jedynie w związku cywilnym.

Jednak w takiej sytuacji duszpasterz powinien szczególnie uświadomić rodzicom, iż spoczywa na nich obowiązek wychowywania dziecka w wierze Kościoła katolickiego. To znaczy:
- przekazywać mu podstawowe prawdy wiary i zasady moralne głoszone przez Kościół,
- włączać dziecko do wspólnoty Kościoła przynajmniej poprzez udział w niedzielnych i świątecznych Mszach św.,
- dbać, by dziecko uczęszczało na lekcje religii w szkole,
- doprowadzić do pełnego udziału w Eucharystii i do przyjęcia sakramentu bierzmowania,
- starać się, by dziecko prowadziło w przyszłości odpowiedzialne życie chrześcijanina.

W sytuacji, gdy duszpasterz nie jest pewien, czy rodzice będą wywiązywali się z powierzonych im obowiązków, może poprosić o pisemne zobowiązanie, iż będą wychowywali dziecko w wierze Kościoła katolickiego.

Czy kapłan może odmówić chrztu św.?
Żaden kapłan nie może odmówić udzielenia chrztu św. Ma prawo jednak odłożyć chrzest św. w bardzo trudnych sytuacjach, kiedy po dokładnym rozeznaniu, ma pewność, iż ani rodzice, ani chrzestni, ani nikt inny z rodziny czy otoczenia dziecka nie będą dbali o wychowanie go w wierze katolickiej.

Dzisiaj: 26.04.2024