Rodzice chrzestni

2018-03-06

Jaka jest rola rodziców chrzestnych?
Rodzice chrzestni to osoby, które wraz z rodzicami mają za zadanie dbać o duchowy rozwój ochrzczonego. Rodzice przyjmują na siebie obowiązek wychowania dziecka w wierze naszego Kościoła, a chrzestni powinni ich w tym wspierać i w razie konieczności przejąć obowiązki rodziców. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać takich rodziców chrzestnych, którzy będą dobrze spełniali powierzone im funkcje.

Kto może zostać rodzicem chrzestnych?
Rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która
- ukończyła 16 lat,
- przyjęła sakrament bierzmowania,
- żyje zgodnie z zasadami wyznawanej wiary katolickiej (np. nie żyje w związku niesakramentalnym),
- jest wolna od jakiejkolwiek kary kanonicznej.
Rodzice chrzestni są zobowiązani dostarczyć zaświadczenie z parafii swojego obecnego miejsca zamieszkania (nie bierze się pod uwagę miejsca zameldowania), iż mogą zostać dopuszczeni do godności ojca chrzestnego bądź matki chrzestnej.
W tym miejscu należy ponadto zaznaczyć, iż wśród wielu wiernych panuje błędne przekonanie, a właściwie zabobon, iż kobieta w ciąży nie może być matką chrzestną. Otóż może i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, jeżeli tylko spełnia powyższe warunki.

Czy osoba po rozwodzie cywilnym może zostać rodzicem chrzestnym?
Tak, osoba cywilnie rozwiedziona może zostać matką chrzestną lub ojcem chrzestnym, pod warunkiem, że nie żyje w nowym związku cywilnym lub w konkubinacie.

Ilu powinno być chrzestnych?
Zwyczajowo dziecko powinno mieć jedną matkę chrzestną i jednego ojca chrzestnego. W szczególnych przypadkach, kiedy wśród najbliższych trudno znaleźć osoby mogące zostać dopuszczone do godności rodziców chrzestnych, dziecko może mieć tylko ojca chrzestnego lub tylko matkę chrzestną (w żadnym wypadku dziecko nie może mieć dwóch ojców chrzestnych lub dwóch matek chrzestnych). W sporadycznych przypadkach sakrament chrztu św. może zostać udzielony bez rodziców chrzestnych.

Kto może zostać świadkiem chrztu?
Świadkiem chrztu może zostać osoba wyznania innego niż rzymskokatolickie. Zatem katolik nie może być świadkiem chrztu św., nawet w sytuacji, kiedy nie spełnia warunków, by zostać rodzicem chrzestnym!

Dzisiaj: 25.04.2024